• Martina Wolna C
  • Martina Wolna B

  Žije knížkami a nemá na ně tolik času, kolik by potřebovala. Miluje moravské víno a ve spíži u ní najdete spíš pár kvalitních lahví, než kus salámu. A také ráda zkouší malé regionální značky piva, což ji přivedlo do Poličky, kde se natáčel film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. A tak knihovnice Martina Wolna poprvé ochutnala máz piva. „To byl skutečně ohromný zážitek,“ vzpomíná šéfka třinecké knihovny, která je pověstná bouřlivou kreativitou a neutuchající touhou oživit v lidech jejich kulturního ducha. Kromě toho ráda občas upeče něco zdravého se svou dcerou Markétou a nebo umí vyvářet webové stránky.

  Jako třinecká radní se vyžívá v možnosti pomáhat uvádět do života dobré nápady pro rozkvět města. Byla u zrodu akce pro děti Prázdniny v 3nci, aktivně pomáhá na organizaci festivalu Jeden svět. Srdeční záležitostí je, byla a zřejmě bude městská knihovna, kterou už 16 let vede, a do níž si najde každý rok cestu přes 40 tisíc čtenářů. Nejvíc hrdá je na to, že se v knihovně  podařilo vybudovat klub pro mladé a že mohla podpořit úžasný projekt mladých Literární večery v Třinci.

  „Obdivuji malé velké obyčejné věci, které nejsou tolik vidět a všechny lidi, kteří nezištně rádi pomáhají – druhým lidem, zvířatům, dobrým myšlenkám,” říká. Těší ji, že může podpořit lidi a organizace, kteří s nadšením a elánem pracují pro dobro ostatních. A chybí jí větší rozmanitost kultury, kterou malá města postrádají. „Třinci se to už ale pomalu daří,“ myslí si.

  Co ji těší?
  „Každý den se těším domů na naší kočičku a její uklidňující vrnění.  Nedávno jsem se dokonce, díky svému týmu z knihovny, stala adoptivní matkou divoké kočky jaguarundi v ostravské ZOO.  Je to jeden z nejkrásnějších dárků, co jsem kdy dostala!“  :-)
  Co ji rozlaďuje?
  „Všem člověk nevyhoví a nikdy nelze uspokojit úplně všechny potřeby, neboť co člověk, to jiný zájem a potřeba. A navíc rozhodování mnohdy svazují (někdy až nesmyslné) předpisy a zákony. A vadí mi lidská rozmařilost a nevděk.“
  Co jí chybí?
  „Větší rozmanitost kultury, kterou malá města postrádají. Třinci se to už ale pomalu daří. Taky by se mi v Třinci líbila malá ZOO nebo alespoň mini farma domácích zvířat, například v lesoparku.“