Mgr. Libuše Koppová

Kandidát s číslem 16

16
Mgr. Libuše Koppová
Profese
zdravotní sestra a sociální pracovnice
Věk
75 let

Libušku Koppovou nepotkáte jinak než s dobou náladou a úsměvem na rtech. A to i přesto, že se neustále pohybuje na hraně „života a smrti“. Třicet let jezdila s pomocí k potřebným v záchrance, nyní svou více než 50letou praxi ve zdravotnictví a ošetřovatelství zúročuje jako lektorka první pomoci, také přednáší o stáří, ale především se angažuje v mobilní specializované hospicové péči MEDICA a neúnavně navštěvuje pacienty doma.

„Senioři v Třinci mají hodně možností, jak aktivně využívat svůj volný čas, dokud mohou. A pak by měli mít také možnost volby, jak se se svým životem rozloučit, jak prožít část života, kdy jsou odkázáni na pomoc druhých. A v tom jim pomáháme. Snažíme se propagovat myšlenku, že každý člověk potřebuje svůj hrnek, svou postel, své blízké,“ nastiňuje práci mobilního hospice, který přináší útěchu i dobrou náladu, Libuše Koppová. Sama se posledních 10 let starala doma o svou maminku, která zemřela letos v červnu pár dnů před stými narozeninami. „Bylo skvělé vidět, jak až do konce měla radost ze života,“ popisuje osobní zkušenost. 

Pro svou neúnavnost si u kolegů vysloužila přezdívku Nezmar. A ač by si již také jako seniorka zasloužila trochu toho odpočinku, její optimismus ji posiluje v dalších aktivitách. „V rámci šíření myšlenky domácí hospicové péče realizujeme v posledních dvou letech Běh pro hospic, jehož se samozřejmě aktivně účastním. Jsem ráda, že v Třinci a okolí již oslovil část aktivní veřejnosti,“ těší se ze zájmu Liba Koppová, kterou mnozí z nás ve veřejné anketě otitulovali Sestrou mého srdce a která nosí také ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství.

Libuška si ráda sedne s knihou v ruce, a když má trochu volného času, vyleze na nějaký kopec v okolí.