Stanislav Sajdok ml.

Kandidát s číslem 29

29
Stanislav Sajdok ml.
Profese
předseda oddílu atletiky
Věk
39 let

Píle, vytrvalost, odhodlání, fair play – to jsou atributy, bez kterých se dobrý sportovec neobejde. Ceněny jsou také v politice, a proto do řad Osobností vstupuje nová, přesto především ve sportovní branži velmi známá tvář – atlet, vícebojař, překážkář, nyní trenér Stanislav Sajdok. 

Když si v mládí prohlížel medaile svého otce, ještě ani netušil, že mu to v budoucnu také několikrát „cinkne“. Lásku k pohybu mu vtiskli rodiče, oba výrazní sportovci. Jeho houževnatost jej pak dovedla z Třince, kde trénoval pod rukama svého otce, až na Duklu Praha, kde odstartoval svou profesionální kariéru. 

„Myslím si, že sport je pro každého důležitý trochu jinak, někdo ho má jako ventil, někdo cítí potenciál a rád by se jím živil, někdo, jako já, ho potřebuje ke svému zdraví. A zejména mladí si mohou díky sportu vyvinout cit k ctižádostivosti, férovosti nebo radosti z pohybu. Pokud je ale odmala ve sportu špatné mentální nastavení, může se z něj stát důvod, proč má člověk zahozené mládí. Dost v tom hrají roli rodiče a trenér,“ objasňuje Stanislav Sajdok.

A právě vedení a správnému směřování mladých se po ukončení své aktivní kariéry rozhodl věnovat. Práce se sportovními talenty ho naplňuje. Sám jim může předat své bohaté zkušenosti, například ze závodu Zlatá tretra v roce 2008, když Kubánec Dayron Robles v dráze vedle něj zaběhl světový rekord a jemu se povedlo splnit kritérium na olympijské hry. Účasti na hrách v Pekingu, ale i bronzu z mistrovství Evropy do 22 let v německém Erfurtu si pak cení ze svých trofejí nejvíce. 

Na aktivity mladých by se také rád jako posila Osobností zaměřil. „Přeci jenom se po střední škole vydají na studia a taky často rádi cestují, a když se později rozhodnou založit rodinu, měli by mít vizi, že zde je to vhodné,“ říká a zároveň hodnotí, že Třinec je skvělým místem pro život. Sám v něm se svou manželkou vychovává děti. 

Nyní se rozhodl zapojit se také do politického dění a podpořit snažení současného vedení města. „Je zde hodně známých a kamarádů, kteří něco dokázali a nějak se podílí na rozvoji města. Považuji za čest být mezi nimi. Každopádně jako bývalý sportovec vím, že v porovnání s vedením města je sport velice jednoduchý. Moc si vážím každého, kdo přikládá ruku k dílu ve společném zájmu,“ uzavírá Stanislav Sajdok.